Chcę mieć zdrowy kręgosłup

Większość z nas cierpi na bóle kręgosłupa , czy zastanawialiście się dlaczego?

Otóż przyczyn bólu jest wiele. Natomiast jedną z najczęstszych przyczyn jest siedzący tryb życia.

Dlaczego takie bóle powstają oraz jak im zapobiec – opiszemy właśnie w tym wpisie.


Spora część osób, które przychodzą do naszego Spa to osoby m.in zestresowane , z wieloma napięciami mięśniowymi oraz bólami głowy. Przyczyną takiego stanu jest właśnie siedzący tryb życia.

Technologia w dzisiejszych czasach poszła na tyle do przodu, iż jesteśmy w stanie zrobić wiele czynności z poziomu komputera, bądź telefonu komórkowego. Każda z pozycji jakie mamy w trakcie działania na sprzęcie elektronicznym wpływa na nasze samopoczucie oraz na stan naszego zdrowia, czyli kręgosłupa.

Rozpocznijmy przykładem osoby biurowej, która wiele godzin siedzi przed ekranem monitora.

Możemy zauważyć u tej osoby pozycję zgarbioną , gdzie głowa oraz barki są w protrakcji (wysunięte do przodu), natomiast same barki są delikatnie uniesione.

Pozycja taka jak się zapewne domyślacie jest niewłaściwa. Powoduje ona zbyt duże napięcie w obszarze głowy, karku oraz ramion. Kiedy w takiej pozycji pracujemy dłuższy czas oraz dodamy do tego stres wywołany goniącymi nas terminami w pracy nasze ciało się przeciwstawia, o czym informuje nas m.in sztywnością karku, bólami głowy oraz najczęściej bólami kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Zapewne sądzicie, że to koniec waszych błędów wykonywanych w ciągu dnia. Otóż u wielu z Was pojawia się zmęczenie, co skutkuje tym, że wracacie do domu, siadacie na wygodnej kanapie w salonie i odpoczywacie na tyle aby przetrwać kolejny dzień w pracy z wszelkimi bólami.

Wiele osób przychodząc do nas na zabiegi lecznicze ma właśnie takie zdanie, iż w trakcie bólu najlepiej się położyć, aby dać ukojenie wszystkim mięśniom. Taka strategia ma dwie strony medalu.

Na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że strategia z odpoczynkiem przed telewizorem jest dobra, ponieważ siedzicie wygodnie, nie robicie gwałtownych ruchów i dajecie sobie relaks, uspokajając Wasze nerwy. Taka strategia ma krótkie nogi, ponieważ nadchodzi kolejny dzień, kolejny stres, kolejna wymuszona pozycja a ból wraca. I Wy nie wiecie co z tym można dalej zrobić.

Pierwsza myśl jest taka, aby pójść do lekarza, który przepisze nam leki przeciwbólowe oraz maść o działaniu rozgrzewającym, aby złagodzić bóle.


Nasza rada to po prostu ruch !

Od czego w takim razie zacząć ?-pytają się nasi pacjenci

  • Po pierwsze zaczynamy od lepszej organizacji swojego planu dnia, tak aby móc uwzględnić w nim 15-30 min czasu na ćwiczenia.
  • Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest sama chęć do ćwiczeń. My też wiemy , że za pierwszym razem ciężko zacząć. Przecież każdy kiedyś zaczynał.
  •   Po każdej godzinie spędzonej przed biurkiem – wstań rozprostuj nogi, przejdź się. Przyniesie to korzyść zarówno dla Twojego kręgosłupa, ale też oczu, które musza odpocząć od monitora.

Sami się przekonacie, że z każdym kolejnym razem, będziemy czuć się lepiej, a dzięki temu będziemy efektywniejsi w pracy oraz w domu.

  • Musimy przygotować mały obszar w pokoju, w którym bezpiecznie i swobodnie będziemy mogli wykonywać ćwiczenia.

Z fizjologicznego punktu widzenia nasze ciało potrzebuje ruchu. Z każdą aktywnością pobudzamy nasze krążenie, dotleniamy oraz uelastyczniamy mięśnie, dzięki temu stawy będą chodzić prawie jak w szwajcarskim zegarku.

Kolejną naszą radą jest zapisanie się do jednego z naszych terapeutów, który wspomoże terapie o masaż oraz poszerzy wachlarz i poprawi technikę wykonywanych ćwiczeń. Forma współpracy pomiędzy terapeutą a Państwem pozwoli na szybsze efekty, co przełoży się na zmniejszenie bólu i cieszenie się każdym dniem.

Reasumując

Potrzebujemy więcej aktywności fizycznej w ciągu dnia, tygodnia, aby z czasem przełożyło się to na nasze lepsze samopoczucie.

A już wkrótce dostępny będzie film na naszym kanale You Tube nt. prawidłowej postawy ciała, autoterapii w bólu i ćwiczeniach wspomagających

Chcesz poznać szczegółową ofertę masaży leczniczych oraz kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać w domu?

Zostaw swój adres mailowy w komentarzu – a dostaniesz komplet ćwiczeń i zaproszenie na zabiegi 😉

Pozdrawiam

Autor: Przemysław Karolkiewicz

Kilka słów o Justyna

Niepoprawna optymistka. Na codzień zajmuje się pracą z ludźmi w branży Wellness&Spa. Dodatkową wariacją jest moda i niekonwencjonalne upięcia/fryzury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *